1. Strona główna
  2. Leczenie bólu
  3. Ból pleców
  4. You are here: Ból pleców

Ból pleców

Ból pleców jest powszechny w świecie zachodnim z powodu braku ruchu i stylu życia charakteryzującego się codziennym biurowym trybem pracy. Dowiedz się więcej o rodzajach, objawach i leczeniu bólu pleców tutaj.

Ból pleców jest jedną z najczęstszych chorób na świecie. Posiada najwyższy odsetek utraconych dni roboczych. 50% nieobecności w pracy jest spowodowana właśnie nim. Prawie każdy w swoim życiu miał, ma lub będzie miał przynajmniej jeden jego epizod. Staje się to zmartwieniem dla pracodawców i ogółu społeczeństwa: liczne dni wolne spowodowane problemami z kręgosłupem i rosnące koszty opieki zdrowotnej muszą zostać zrekompensowane.
Konsekwencje dla osoby dotkniętej chorobą są jeszcze bardziej zauważalne: z tym powszechnym schorzeniem wiąże się częściowo ostry lub nawet przewlekły ból pleców, ograniczona mobilność i pogarszająca się jakość życia.

Rodzaje bólu pleców

Istnieją dwa różne rodzaje bólu pleców: specyficzne lub niespecyficzne.

Specyficzny ból

Specyficzny ból pleców jest wtórny do wyraźnego stanu, takiego jak złamanie z powodu urazu lub strukturalna patologia kręgosłupa, przykładowo przepuklina, wysunięcie dysku bądź coś gorszego (nowotwór). Jest rzadki, gdyż mniej niż 10% dorosłej populacji ma ten rodzaj bólu pleców.

Niespecyficzny ból

Niespecyficzny ból pleców jest najczęstszy i dotyczy 95,5% populacji dotkniętej tego rodzaju dolegliwością. Nie ma jednoznacznej przyczyny. Niespecyficzny ból pleców jest zwykle spowodowany problemem funkcjonalnym, takim jak sztywność mięśni. Uwalniając napięcie w mięśniach, na przykład za pomocą ciepła i ruchu, ból pleców zmniejsza się oraz zwykle nie pozostawia żadnych konsekwencji. Ten rodzaj bólu pleców ustępuje w ciągu 2 tygodni do 6 miesięcy.

Czas trwania bólu pleców: ostry, podostry, przewlekły

Ból pleców można również odróżniać za pomocą czasu jaki minął od wystąpienia objawów. Wyróżniamy ból ostry, podostrym i przewlekły.

Ostry

Ostry ból pleców trwa do 4 tygodni: ból jest spowodowany ostrym procesem przeciwzapalnym.

Podostry

Podostry ból pleców trwa od 4 do 12 tygodni. Terapia ruchowa połączona z terapią cieplną może pomóc w walce z podostrym bólem pleców.

Przewlekły

Jeśli zignorujesz sygnały ostrzegawcze własnego ciała to ból w pewnym momencie powróci bardziej regularnie i intensywnie. Przewlekły ból pleców trwa dłużej niż 12 tygodni. Uporczywy ból pleców przeciąża i zmienia układ nerwowy tak bardzo, że sama nadmierna stymulacja staje się wyzwalaczem przez co ból utrzymuje się nawet po wyleczeniu faktycznej przyczyny. Istnieje wiele opcji leczenia przeciwbólowego, takich jak terapia cieplna, którą można wdrożyć, aby odzyskać jakość życia. Jednak w dłuższej perspektywie osoby dotknięte chorobą odnoszą korzyści głównie z ćwiczeń. Sztywnych mięśni nie należy pozostawić bez aktywności, ale rozluźnić podczas treningu np. jogi lub ponownie wzmocnić ćwiczeniami z treningu pleców.

Ból pleców: Lokalizacja bólu

Ból pleców można różnicować za pomocą lokalizacji.

Ból szyi

Ból szyjnego odcinka kręgosłupa może być ostry lub podostry, a także przewlekły. Ból często promieniuje do głowy, barków i ramion. Istnieje wiele przyczyn, które mogą prowadzić do bólu szyi, w rzeczywistości ta patologia jest wieloczynnikowa. Możemy rozróżnić czynniki biologiczne (mięśnie, przepuklina itp.), czynniki psychologiczne (stres) i czynniki socjologiczne (praca, rodzina). Siedzący tryb życia jest jednym z głównych powodów, które mogą prowadzić do bólu pleców. Więcej na temat bólu karku znajdziesz w naszym poradniku.

Ból górnej części pleców

Jeśli ból pleców występuje w odcinku piersiowym kręgosłupa to najczęściej spowodowany jest dysfunkcją żeber, stawów kręgowych bądź podrażnieniem oraz chorobą dużych grup mięśni w odcinku piersiowym kręgosłupa.

Ból dolnej części pleców

Duża część bólu pleców występuje w dolnej części, ponieważ odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest bardzo podatny na uszkodzenia i urazy. Ból może być spowodowany nadużywaniem mięśni. Więcej o bólu dolnej części dowiesz się z naszego poradnika.

Ból pleców: Przyczyny dyskomfortu

Ból pleców to wieloczynnikowa patologia. Możemy wyróżnić trzy główne czynniki: biologiczne, psychologiczne i socjologiczne. Dlatego rozwiązanie problemu nie jest tylko jedno. Musimy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki związane z wystąpieniem bólu pleców, aby prawidłowo go leczyć.

Ból pleców: Czynniki biologiczne
  • Zużycie krążka międzykręgowego lub trzonu kręgu
  • Reumatyzm
  • Urazy, takie jak urazy kręgosłupa szyjnego lub złamania
  • Choroby szkieletowe, takie jak osteoporoza (utrata kości), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (zesztywnienie kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego), skolioza (skrzywienie kręgosłupa) lub choroba Scheuermanna (zgarbienie spowodowane zaburzeniami wzrostu
    u dzieci w wieku od 11 do 15 lat)
  • Guzy kręgosłupa
  • Przyczyny mechaniczne, takie jak ucisk nerwu
  • Przyczyny wrodzone: rozszczep kręgosłupa (otwarty kanał kręgowy)
  • Zużycie stawów (choroba zwyrodnieniowa)
  • Nieprawidłowa postawa (np. z powodu zbyt długiego siedzenia w pracy)
Ból pleców: Czynniki psychologiczne
  • Stres
  • Depresja
  • Konflikty emocjonalne
  • Strach

Ból pleców może mieć podłoże psychologiczne. Każdy, kto „ma coś trudnego do zniesienia”, może zostać dotknięty stresem i napięciem psychicznym. Mięśnie napinają się, gdy stres, strach i inne konflikty emocjonalne są tłumione przez co mogą prowadzić do psychologicznego bólu pleców.

Ból pleców: Czynniki socjologiczne
  • Praca
  • Rodzina
  • Sport

Ból pleców: Rozpoznawanie objawów

Przed wystąpieniem bólu pleców mogą pojawić się pewne oznaki, o których należy pamiętać. W ten sposób można zwalczyć ból pleców zanim nadejdzie. Jeśli wystąpią następujące objawy wskazane jest zwrócenie większej uwagi na plecy, aby zapobiec problemom.

  • wyczerpanie fizyczne
  • ograniczona mobilność
  • mrowienie
  • paraliż nóg lub rąk
  • sztywność stawów rano
  • ból mięśni lub nagły ostry ból 
  • ból podczas wstawania
  • poczucie osłabienia
  • napięte mięśnie

Prekursory bólu początkowo wydają się dość ogólne i nie muszą być identyfikowane jako objawy bólu pleców bez analizy lekarskiej. W szczególności osoby, które wcześniej nie miały problemów z plecami często nie kojarzą tych dolegliwości w podanym kontekście. Objawowy początkowy etap bólu pleców jest łatwo przeoczony. W przypadku widocznych objawów fizycznych, takich jak drętwienie lub ostry ból należy natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej.

Terapia i leczenie bólu pleców

Ponieważ przyczyny bólu szyi i pleców mogą być bardzo różne terapia powinna być spersonalizowana. Pewne jest, że tego rodzaju dolegliwości muszą być leczone bezpośrednio przed powstaniem pamięci o bólu, aby zapobiec staniu się jego przewlekłą formą. ThermaCare® na ból pleców działa terapeutycznym głębokim ciepłem ok. 40 °C w celu złagodzenia niespecyficznego bólu pleców.

Często zadawane pytania

Ból pleców: Kiedy należy iść do lekarza?

W przypadku silnego i uporczywego bólu, który nie ustępuje po ćwiczeniach oraz terapii, należy skonsultować się z lekarzem. Należy natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej, jeśli wystąpi drętwienie lub ostry ból. 

Skąd bierze się ból pleców?

Ból pleców jest patologią wieloczynnikową, która może mieć charakter biologiczny, psychologiczny lub socjologiczny. Dochodzi do niego na skutek stresu, konfliktów emocjonalnych, a także napięć mieśniowych, urazów, zaburzeń układu kostnego lub innych przyczyn.

Dokąd może promieniować ból pleców?

Ból górnej części pleców może promieniować do ramion, szyi i głowy. Natomiast ból krzyża, w kierunku kości ogonowej oraz ud.

Jak długo trwa ból pleców?

Ostry ból pleców może trwać do 4 tygodni. Podostry ból pleców to czas od 4 do 12 tygodni, a przewlekły ból pleców ponad 12 tygodni. 

Jak można zapobiegać bólom pleców?

Bólom pleców można zapobiegać poprzez regularne ćwiczenia, sport oraz aktywny tryb życia. Ćwicząc mięśnie pleców, szyi i brzucha możesz zapobiec bólowi pleców i jego dalszym konsekwencjom.  

Kiedy przyczyną bólu pleców jest stan zapalny?

Jeśli odczuwasz ból podczas spoczynku, jest to prawdopodobnie spowodowane stanem zapalnym. Jednak tylko lekarze mogą ostatecznie ustalić, czy rzeczywiście występuje stan zapalny i jak należy go leczyć.