1. Strona główna
  2. Leczenie bólu
  3. Ból pleców
  4. Ból środkowej i górnej części pleców
  5. You are here: Ból środkowej i górnej części pleców

Ból środkowej i górnej części pleców

Kręgosłup piersiowy to najdłuższy odcinek kręgosłupa z 12 kręgami piersiowymi. Odpowiada za mobilność tułowia. Kręgosłup szyjny jest najbardziej elastyczną częścią kręgosłupa i składa się z 7 kręgów szyjnych. Pomiędzy wszystkimi kręgami znajdują się krążki międzykręgowe. Dzięki wysokiej zawartości wody buforują ciśnienie między trzonami kręgów.

Przyczyny bólu środkowej i górnej części pleców

Zazwyczaj bóle szyjne i górnych partii pleców są spowodowane napięciem mięśni w piersiowym i/lub szyjnym odcinku kręgosłupa oraz w okolicach przyległych. Napięcia te wynikają głównie z siedzącego trybu życia. Bez ruchu górna część pleców i kark stają się sztywne, a mięśnie są stale napięte. Jednocześnie zwiększa się nacisk na mięśnie szyi i klatki piersiowej. 

Jesteśmy stworzeni do ruchu, ruch jest głównym motorem naszego ciała. Każda reakcja chemiczna, każdy proces w naszym ciele zachodzi dzięki ruchowi. Komórki potrzebują skurczów, aby przyspieszyć reakcje metaboliczne, narządy takie jak serce, płuca lub żołądek potrzebują ruchu, aby działać. Brak ruchu jest więc główną przyczyną chorób i bólu w naszym ciele, a tym bólów kręgosłupa. Odpowiedz sobie na to pytanie: ile razy w ciągu dnia pracy wstajesz i idziesz na 30-sekundowy spacer? Jeśli odpowiedź brzmi „mniej niż dziesięć” i masz ból pleców, już wiesz, dlaczego źle się czujesz.

Jakie są rodzaje bólu pleców i jak można je złagodzić?

Leczenie bólu

Nawet jeśli masz idealną pozycję siedzącą, utrzymywanie jej przez dwie do trzech godzin jest niezdrowe dla kręgosłupa. Rezultatem może być: sztywność mięśni, ograniczenie przepływu krwi i ból.

Mięśnie między żebrami (mięśnie międzyżebrowe) napinają się, obkurczając klatkę piersiową. Zwiększa to nacisk na stawy, krążki międzykręgowe, przeponę i mostek. Rezultatem może być ból w środkowej i górnej części pleców oraz ograniczona mobilność, w tym płytki oddech.

Przyczyna

W przypadku bólu szyjnego i górnej części pleców lekarze często diagnozują zespół kręgosłupa piersiowego lub zespół kręgosłupa szyjnego. Oba zespoły łączą różne przyczyny
i objawy dolegliwości w górnej części pleców oraz szyi. Najczęstsze czynniki wywołujące ból pleców w odcinku piersiowym i szyjnym kręgosłupa to:

 - Nieprawidłowe obciążenie (np. częste, długie siedzenie, postawa pochylona do przodu, „szyja telefonu komórkowego”)

- Brak ruchu

- Uraz 

Przyczyny fizyczne

Ból szyi i górnej części pleców może być również wywołany poprzez:

- Blokady stawów żebrowych
- Zmiany zwyrodnieniowe (na krążkach międzykręgowych, stawach żebrowych i więzadłach kręgów)
- Przepuklina dysku lub jego wybrzuszenie 
- Fibromialgia (zespół bólowy)
- Niewspółosiowość kręgosłupa (np. skolioza, choroba Scheuermanna)
- Choroby reumatyczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów)
- Złamanie kręgu piersiowego (np. po wypadku)
- Osteoporoza (np. zapaść kręgów)
- Zużycie stawów (choroba zwyrodnieniowa stawów)
- Infekcje grypopodobne
- Refluks (zgaga)

Więcej informacji na temat przyczyn bólu szyi znajdziesz tutaj:

Ból szyi 

Przyczyny psychologiczne

Czynniki psychologiczne mogą wywoływać i nasilać ból w górnej części pleców. Utrzymujący się stres i przeciążenia psychiczne powodują stałe napięcie mięśni. Lęk i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne oraz depresja mogą również prowadzić do zwiększonego napięcia mięśniowego. Ponadto często jesteśmy bardziej świadomi bólu, gdy nie czujemy się dobrze psychicznie. Jeśli ból w środkowej i górnej części pleców nie reaguje na powszechnie stosowane metody terapeutyczne, powodem może być również choroba psychosomatyczna (choroba, która ma zarówno przyczyny fizyczne, jak i psychologiczne). 

Objawy bólu w środkowej i górnej części pleców

Bóle środkowej i górnej części pleców mogą pojawiać się w odosobnieniu w odcinku piersiowym lub szyjnym kręgosłupa, a także promieniować do sąsiednich obszarów, takich jak barki, ramiona bądź głowa. Utrzymującemu się bólowi kręgosłupa w odcinku piersiowym i szyjnym mogą również towarzyszyć zaburzenia czucia. W wielu przypadkach mobilność dotkniętych części kręgosłupa jest zmniejszona. Mogą wystąpić następujące objawy bólu środkowej i górnej części pleców:

- Tępy, uciskający lub przeszywający ból w górnej części pleców
- Ciągnięcie lub piekący ból między łopatkami
- Ból promieniujący do klatki piersiowej i ramion
- Ciągnący lub piekący ból szyi (neuralgia szyjna)
- Ból promieniujący do głowy (napięciowy ból głowy lub migrena)
- Zawroty głowy lub zaburzenia widzenia
- Zaburzenia snu
- Zaburzenia czucia (mrowienie/kłucie/drętwienie ramion)
- Ból podczas dużego wysiłku lub sportu
- Uczucie stałego napięcia w mięśniach górnej części pleców
- Uczucie ciągłej blokady w górnej części pleców i szyi
- Ograniczona mobilność, sztywny kark, sztywne ramię
- Duszność lub ból podczas oddychania

Dowiedz się więcej o objawach bólu szyi tutaj:

Ból szyi

12 + 7 kręgów

Z reguły kręgosłup piersiowy ma 12,
a kręgosłup szyjny 7 kręgów. Oznacza to,
że środkowa i górna część pleców składa się łącznie z 19 kręgów. Kręgi szyjne są najmniejszymi kręgami w kręgosłupie
i umożliwiają dużą mobilność. 12 par żeber klatki piersiowej jest przymocowanych do 12 większych kręgów piersiowych.

Uwaga: Nagły ból w górnej części pleców i ból oraz ucisk w klatce piersiowej, duszność, nudności, pocenie się lub przeniesienie na ramiona, szczękę i szyję mogą wskazywać na zawał serca. Jeżeli to podejrzewasz, natychmiast skontaktuj się lekarzem pogotowia!

W przypadku nagłego bólu kręgosłupa szyjnego i karku z towarzyszącą gorączką, skurczami, silnymi bólami głowy, paraliżem, nudnościami, nadwrażliwością na światło, sennością, zaburzeniami świadomości lub sztywnością karku, należy niezwłocznie wezwać lekarza pogotowia.

Bolesne obszary

Ból środkowej i górnej części pleców może dotyczyć różnych obszarów. Środkowy, prawy lub lewy – miejsce, w którym pojawia się ból, może być spowodowany różnymi przyczynami. Najczęściej jednak ból środkowej i górnej części pleców jest spowodowany napięciem mięśni, zablokowaniem stawów lub podrażnieniem nerwów.

Przyczyny bólu bocznego w środkowej i górnej części pleców

Ból pleców w środkowej i górnej części pleców po lewej lub prawej stronie może wskazywać na choroby nerek, takie jak zapalenie miednicy lub kamienie nerkowe, a także zapalenie trzustki. Jeśli bólowi towarzyszą objawy takie jak gorączka, zmęczenie, bolesne oddawanie moczu, nudności, utrata apetytu i/lub skurcze związane z kolką, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Badanie moczu, krwi i USG może szybko wykazać, czy ból środkowej i górnej części pleców jest stanem zapalnym narządów, czy inną chorobą wymagającą leczenia.

Ból środkowej i górnej części pleców, który występuje po prawej lub lewej stronie, może mieć również następujące przyczyny:

- Jednostronne napięcie mięśni spowodowane jednostronnym obciążeniem
- Zużycie stawów bocznych
- Podrażnienie korzenia nerwu lub nerwu po prawej lub lewej stronie
- Jednostronna blokada stawów

Przyczyny bólu pośrodku górnej części pleców i klatki piersiowej

Częstą przyczyną bólu pośrodku górnej części pleców i klatki piersiowej jest napięcie mięśniowe. Jeśli napięcie mięśni wpływa na przeponę, oddychanie może być ograniczone. W przypadku bardzo silnego napięcia może prowadzić nawet do jednostronnego uniesienia przepony, co może wpływać na inne narządy, takie jak żołądek i przełyk, a tym samym sprzyjać dolegliwościom gastroenterologicznym, takim jak refluks (zgaga). Gdy kwas żołądkowy przemieszcza się w górę przełyku, często powoduje bolesne pieczenie w przełyku, które jest postrzegane jako ból w klatce piersiowej.

W przypadku nagłego, silnego bólu w środkowej i górnej części pleców oraz w klatce piersiowej należy również rozważyć zawał serca. W takim przypadku należy natychmiast powiadomić lekarza pogotowia!

Przyczyny bólu w górnej części pleców i łopatkach

W zespole barkowo-ramiennym (cervicobrachialgia) występuje ból, a także ograniczenia ruchowe w barku i ramieniu, które są spowodowane przez odcinek szyjny kręgosłupa. Dolegliwości te mogą powstać w wyniku naprężeń mechanicznych (np. ciężkie noszenie z jednej strony), uszkodzenia krążka międzykręgowego, blokad kręgów, choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatyzmu lub urazów np. urazów kręgosłupa szyjnego. Oprócz bólu w dotkniętym chorobą ramieniu mogą wystąpić nieprawidłowe odczucia, takie jak mrowienie i drętwienie, a także utrata siły. Ponadto ból w górnej części pleców i szyi może promieniować do tyłu głowy.

Ból w środkowej i górnej części pleców podczas oddychania

Jeśli podczas oddychania ból pojawia się w środkowej i górnej części pleców, często występuje napięcie w mięśniach między żebrami lub w przeponie za nimi. Neuralgia międzyżebrowa powoduje ostry przeszywający nerwoból między żebrami, który nasila się podczas oddychania i kaszlu. Ból w środkowej i górnej części pleców podczas oddychania powinien zawsze zostać oceniony przez lekarza, ponieważ może wskazywać na poważniejsze problemy, takie jak zapalenie płuc, zapalenie opłucnej, odma opłucnowa lub zawał serca.

Ból w górnej części pleców podczas leżenia

Jeśli ból pleców pojawia się w górnej części podczas leżenia lub zaraz po wstaniu, często przyczyną są złe warunki snu. W wielu przypadkach poduszka jest za duża lub twardość materaca nie jest dopasowana do indywidualnej sylwetki. Jeśli masz problemy z dolną częścią pleców, warto spać na boku, z poduszką między kolanami. Trzymaj nogi zgięte
i podłóż małą poduszkę pod głowę, aby uniknąć załamania kręgosłupa szyjnego.

Leczenie bólu w górnej części pleców

W przypadku bólu środkowej i górnej części pleców, który jest wywoływany przez napięcie, istnieje wiele metod terapeutycznych oraz domowych środków zaradczych, które można wykorzystać do samodzielnego złagodzenia objawów w domu. Profesjonalna pomoc ze strony fizjoterapii i innych dyscyplin może również pomóc rozluźnić, a także rozciągnąć skrócone czy napięte mięśnie górnej części pleców, przez co długofalowo zoptymalizować postawę oraz codzienne ruchy, aby złagodzić ból.

Terapia ciepłem

Ciepło jest bardzo skuteczną, a jednocześnie niefarmakologiczną metodą leczenia bólu napięciowego w środkowej i górnej części pleców. Tradycyjne domowe środki zaradcze, takie jak termofory, poduszki wypełnione pestkami wiśni lub poduszki grzewcze, zwykle szybko łagodzą ból pleców. Jednak są one często trudne do przymocowania do środkowej i górnej części pleców lub zapewniają niewielką swobodę ruchu podczas użytkowania. Inaczej jest w przypadku kompresów rozgrzewających ThermaCare®. Można je przymocować bezpośrednio do obszarów, które mają być leczone i w zależności od produktu, wydzielają stałe, głębokie ciepło 40°C przez 8 godzin. ThermaCare® można wygodnie nosić w dowolnym miejscu, w domu, w pracy i w podróży. ThermaCare® na szyję i ramiona jest szczególnie odpowiedni na ból w górnej części pleców.

Tutaj możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak głębokie ciepło może złagodzić ból związany z napięciem w środkowej i górnej części pleców.

Terapia ciepłem

Masaże łagodzące ból w górnej części pleców

Kręgosłup piersiowy jest częścią ciała, do której zwykle trudno jest sięgnąć własnymi rękami, dlatego masaże są tutaj bardzo wskazane, aby rozluźnić mięśnie i złagodzić ból pleców związany z napięciem. Bodźce uciskowe pomagają rozluźnić stwardnienie mięśni, a zatem mogą wspierać krążenie krwi i regenerację mięśni. Zapytaj specjalistę o rodzaj masażu, który będzie odpowiedni dla Ciebie. Stosowanie ciepła przed, w trakcie lub po zabiegu może zwiększyć skuteczność masażu. Stosowanie łagodzących ból maści lub olejków, które wspomagają krążenie krwi, może również pomóc rozluźnić mięśnie w środkowej i górnej części pleców.

Fizjoterapia

W przypadku bólu środkowej i górnej części pleców metody z fizjoterapii (terapia manualna, chiroterapia/chiropraktyka, osteopatia itp.) mogą złagodzić napięcie mięśni i blokady stawów. Przed zabiegiem poproś lekarza o ustalenie, która forma terapii najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli przewlekły ból w środkowej lub górnej części pleców jest spowodowany siedzącym trybem życia, na przykład w pracy, terapia zajęciowa może pomóc w identyfikacji i zmianie negatywnych przyzwyczajeń.

Terapia farmakologiczna

Niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, takie jak ibuprofen oraz diklofenak, lub leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol, mogą zapewnić krótkotrwałą ulgę w bólu środkowej i górnej części pleców. Środki zwiotczające mięśnie mogą być również stosowane w przypadku bardzo silnego bólu środkowej i górnej części pleców. Podczas stosowania leków należy zachować ostrożność, ponieważ leki mogą powodować działania niepożądane lub mogą powodować interakcje z innymi substancjami. Niektóre leki zwiotczające mięśnie na receptę są nawet uzależniające. Należy pamiętać, że chociaż można osiągnąć tymczasową ulgę w bólu za pomocą leków, nie eliminuje to przyczyny bólu w górnej części pleców. 

Ruch w przypadku bólu środkowej i górnej części pleców

Przyjazna dla pleców joga, ćwiczenia rozciągające i rozluźniające mięśnie oraz powięzi, to wszystko pomaga złagodzić, a do tego zapobiec bólowi w środkowej, jak również górnej części pleców. Najlepiej trenować mięśnie przez kilka minut dziennie, aby plecy były stabilne i jednocześnie elastyczne. 

Akupunktura i akupresura

Akupunktura polega na umieszczaniu igieł, natomiast akupresura polega na wywieraniu nacisku na określone punkty. Oba mogą pomóc złagodzić napięcie mięśni w przypadku bólu pleców w okolicy środkowej i górnej. Punkty akupunkturowe znajdują się również na częściach ciała, takich jak ucho lub stopa, które są odruchowo związane z bolesnymi obszarami w środkowej czy górnej części pleców. Tego typu zawsze muszą być wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów.

Prąd stymulacyjny i ultradźwięki

Ultradźwięki i TENS (przezskórna elektryczna stymulacja nerwów) mogą przynieść ulgę w bólu środkowej i górnej części pleców. Dzięki terapii ultradźwiękowej tkanka zostaje podgrzana, co stymuluje przepływ krwi i metabolizm mięśni. W terapii TENS do bolesnego obszaru przyczepia się małe urządzenie TENS. Powoduje to uwolnienie do mięśni niskoprogowego prądu stymulacyjnego, co ma na celu zmniejszenie odczuwania bólu. Urządzenia TENS mogą być przepisane przez lekarza na ból w środkowej i górnej części pleców.

Terapia zimnem na ból w środkowej i górnej części pleców

Ból w środkowej i górnej części pleców spowodowany ostrymi procesami zapalnymi (24 do 72 godzin) lub urazem, może być leczony zimnem. Do tego nadają się chłodzące żele przeciwbólowe, zimne okłady żelowe, okłady chłodzące lub zimny prysznic. Chociaż zimno jest dobrym środkiem przeciwbólowym w przypadku stanów zapalnych i urazów, lekarz powinien wyjaśnić, jaki rodzaj leczenia jest wskazany w przypadku bólu w środkowej i górnej części pleców.

Często zadawane pytania

Co można zrobić z bólem środkowej i górnej części pleców?

Ból środkowej i górnej części pleców lub ból kręgosłupa szyjnego oraz piersiowego można złagodzić za pomocą wielu środków. W przypadku bólu związanego z napięciem w środkowej i górnej części pleców może pomóc terapia cieplna, ćwiczenia, masaż, fizjoterapia, leki przeciwbólowe, ultradźwięki
i akupunktura. Terapia zimnem może być również wskazana w przypadku bólu środkowej i górnej części pleców w przypadku ostrego procesu zapalnego np. po urazie. Przed rozpoczęciem terapii poproś lekarza o ustalenie przyczyny bólu w odcinku piersiowym i szyjnym kręgosłupa.

Co pomaga złagodzić ból środkowej i górnej części pleców?

Szybkie złagodzenie bólu spowodowanego napięciem mięśni w odcinku szyjnym i piersiowym kręgosłupa zapewnia zastosowanie kompresów rozgrzewających ThermaCare®, sauna, czerwone światło, ćwiczenia rozciągające, specjalne techniki masażu, a ostatecznie niektóre środki przeciwbólowe.

Co oznacza ból środkowej i górnej części pleców?

Odpowiedz na to pytanie: ile razy w ciągu dnia pracy wstajesz i idziesz na 30-sekundowy spacer? Jeśli odpowiedź brzmi „mniej niż dziesięć” i masz ból pleców, już wiesz, dlaczego źle się czujesz. 

Ból szyi i górnej części pleców może być również wywołany poprzez:

- Blokady stawów żebrowych
- Zmiany zwyrodnieniowe (na krążkach międzykręgowych, stawach żebrowych i więzadłach kręgów)
- Przepuklina dysku lub jego wybrzuszenie 
- Fibromialgia (zespół bólowy)
- Niewspółosiowość kręgosłupa (np. skolioza, choroba Scheuermanna)
- Choroby reumatyczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów)
- Złamanie kręgu piersiowego (np. po wypadku)
- Osteoporoza (np. zapaść kręgów)
- Zużycie stawów (choroba zwyrodnieniowa stawów)
- Infekcje grypopodobne
- Refluks (zgaga)

Więcej informacji na temat przyczyn bólu szyi znajdziesz tutaj:

Ból szyi