1. Strona główna
  2. Leczenie bólu
  3. Ból pleców
  4. Ciepło na ból pleców
  5. You are here: Ciepło na ból pleców

Ciepło na ból pleców

Ból pleców często można złagodzić ciepłem. W tej sekcji wyjaśnimy, dlaczego terapia ciepłem może być dobrym sposobem na złagodzenie bólu pleców i jakie są rodzaje terapii ciepłem.

Bolesne napięcie jest spowodowane głównie nieprawidłowym obciążeniem, przez co mięśnie twardnieją, a tym samym pogarsza się krążenie krwi. 

Dlaczego ciepło pomaga złagodzić ból pleców?

Skuteczna terapia ciepłem na ból pleców jest szczególnie przekonująca ze względu na długotrwałe rozluźnienie mięśni i wyraźnie odczuwalną ulgę w bólu. Impulsy cieplne hamują sygnał bólowy w rdzeniu kręgowym, dzięki temu mniej bodźców bólowych dociera do mózgu i zmniejsza to odczuwanie bólu. Dodatkowo ciepło rozszerza naczynia krwionośne, co zwiększa miejscowy przepływ krwi i metabolizm tkanek, a dzięki temu wspiera ich gojenie. Finalnie dochodzi do rozluźnienia mięśni, zmniejszenia ich sztywności i poprawy zakresu ruchu. 

 

Ciepło na plecy: metody łagodzenia bólu pleców

Istnieje wiele opcji terapii ciepłem. Nie należy używać kilku wariantów jednocześnie, ale raczej łączyć je jeden po drugim. Na przykład gorąca kąpiel to dobry pierwszy środek przeciw bólowi pleców, po którym można nałożyć ThermaCare® Kompresy rozgrzewające. Upewnij się, że kąpiel nie jest zbyt gorąca, aby nie powodować podrażnień skóry. Ciepło na ból pleców jest najskuteczniejsze, gdy spełnia określone kryteria. Temperatura aplikacji powinna wynosić około 40°C, a ciepło powinno działać nieprzerwanie przez osiem do dwunastu godzin. W tym czasie ciepło powinno wnikać głęboko w napięte mięśnie i bolącą tkankę, aby zniwelować napięcie. Dodatkowo możesz wesprzeć efekt wykonując lekkie ruchy podczas stosowania kompresu. W kolejnych wierszach przedstawimy różne warianty terapii ciepłem.

Kompres termiczny łagodzący ból pleców

Kompresy termiczne mogą pomóc złagodzić ból pleców, jeśli spełniają powyższe kryteria. Ciepło, które jest wytwarzane przez składniki aktywne, takie jak kapsaicyna w plastrach rozgrzewających, zwykle osiąga jedynie powierzchowny efekt rozgrzewający – poprzez nadmierną stymulację skóry.

W przeciwieństwie do tego, ThermaCare® Kompresy rozgrzewające wydzielają stałe, terapeutyczne i głębokie ciepło około. 40°C przez 8 godzin oraz nie zawiera substancji drażniących skórę.

Gdy ciepło wnika głęboko w tkankę, napięcie jest zmniejszane. To złagodzi ból i jednocześnie wyeliminuje jego przyczynę.

2 cm

Podczas stosowania ThermaCare®,
tkanka nagrzewa się do głębokości 2 cm.

Maść rozgrzewająca na plecy

Miejscowe, tj. zewnętrznie aplikowane ciepło, poprzez różnego rodzaju maści i kremy może zapewnić lepsze krążenie krwi w górnych warstwach skóry. Nie działa to jednak w głębszych warstwach mięśni odpowiedzialnych za napięcie. Ponadto zastosowanie maści zawierającego kapsaicynę może łatwo spowodować podrażnienie skóry. Maści rozgrzewające na plecy nie generują długotrwałego terapeutycznego ciepła. Oznacza to, że nie działają na przyczynę bólu i mogą go tylko tymczasowo złagodzić.

 

Lampy na podczerwień łagodzące ból pleców

Promienie podczerwone wnikają głęboko w skórę i wydzielają energię w postaci prawdziwego, głębokiego ciepła, które jest również znane jako łagodzące ból promieniowanie cieplne. Rozróżnia się leczenie miejscowe za pomocą małych lamp na podczerwień oraz leczenie całego ciała za pomocą specjalnych kabin grzewczych na podczerwień. W ten sposób krążenie krwi zostaje pobudzone, rozluźnia się napięcie mięśniowe, uwalniają się blokady w stawach i kręgach. Czas stosowania promieni podczerwonych różni się w zależności od intensywności bólu, ale podaje się go w minutach, a nie w godzinach. Wadą tej metody jest konieczność przebywania pod wpływem promieni przez cały czas trwania zabiegu, a zatem masz ograniczoną mobilność. Leczenie przez zalecany okres 8 godzin jest praktycznie możliwe.

Termofor na plecy

Innym naturalnym źródłem ciepła jest konwencjonalny termofor. Zaletą jest to, że możesz bez problemu korzystać z termoforu w domu, jeśli masz ból pleców. Główną wadą jest jednak regulacja temperatury: w przypadku termoforów często jest ona na początku zbyt wysoka, co oznacza, że istnieje ryzyko podrażnienia skóry. Termofor stygnie, a temperatura szybko staje się zbyt niska, co powoduje brak długotrwałej stałej temperatury przez kilka godzin.

 

Ból pleców i poduszki grzewcze

Niezależnie od tego, czy wypełnione są pestkami wiśni czy kaszą jaglaną – poduszki grzewcze są również bardzo popularne w przypadku bólu pleców. Są podgrzewane przez kilka minut w kuchence mikrofalowej lub w piekarniku, a następnie wydzielają ciepło.
W efekcie temperatura poduszek jest zwykle nieco za wysoka, co zwiększa ryzyko podrażnienia skóry. Ponadto, podobnie jak w przypadku termoforów i lamp na podczerwień, nie można utrzymać stałej temperatury przez okres 8 godzin. 

Gorąca kąpiel na ból pleców

Gorące kąpiele z dodatkami takimi jak kwiaty siana czy chodzenie do sauny również nadają się do rozluźnienia mięśni. Nawet jeśli można tutaj osiągnąć niezbędną wysoką temperaturę, wydaje się mało prawdopodobne, aby większość dotkniętych nią osób naraziła się na to zastosowanie ciepła przez niezbędny czas 8 godzin na raz. Dodatkowo upewnij się, że kąpiel nie jest zbyt gorąca, aby uniknąć podrażnień skóry i nie przeciążać krążenia.

Terapia ciepłem na plecy z ThermaCare®

Istnieje wiele sposobów leczenia bólu pleców za pomocą ciepła, ale tylko kilka z nich generuje odpowiednią temperaturę lub może utrzymać głębokie terapeutyczne ciepło przez kilka godzin. Kompresy rozgrzewające ThermaCare® wytwarzają dokładnie takie ciepło i dlatego pomagają skutecznie złagodzić ból pleców i wyeliminować jego przyczynę. Dzięki komfortowemu zastosowaniu ThermaCare® możesz w tym samym czasie wykonywać ćwiczenia. Dzięki temu wspierasz efekty leczenia. 

Często zadawane pytania

Czy ciepło pomaga na ból pleców?

Ciepło może pomóc w ostrym, nieswoistym bólu pleców, jeśli jest on spowodowany przeciążeniem lub napięciem mięśni. Jednak w przypadku podejrzenia stanu zapalnego, zalecamy przed zastosowaniem terapii ciepłem skonsultowanie się z lekarzem. 

Ciepło czy zimno na ból pleców?

Niespecyficzny ból pleców spowodowany nadmiernym lub niewłaściwym obciążeniem bądź napięciem mięśni, należy leczyć ciepłem. Zimno pomaga złagodzić ból pleców spowodowany ostrym procesem zapalnym. W razie wątpliwości zasięgnij porady lekarza.