1. Strona główna
  2. Leczenie bólu
  3. Ból szyi
  4. You are here: Ból szyi

BÓL SZYI

Ogólne dolegliwości bólowe w okolicy szyi, gardła i ramion są często określane terminem „ból szyi”.

JAK POWSTAJE BÓL SZYI?

W większości przypadków dolegliwości szyi wynikają z napięcia mięśni przedniej i tylnej jej części. Problem tkwi w naszej anatomii: w porównaniu z resztą kręgosłupa, możliwe są szerokie rotacje i ruchy ze względu na szczególną mobilność kręgosłupa szyjnego. Ta wielka elastyczność jest możliwa dzięki mnogości nerwów i mięśni oraz siedmiu kręgom szyjnym. Ponadto jeśli głowa jest pochylona do przodu lub na bok, odczuwalny ciężar na odcinek szyjny kręgosłupa jest wielokrotnie większy. Dodatkowo sztywność mięśni może wpływać na ruchomość kręgosłupa szyjnego.

Innym czynnikiem jest nasz styl życia: większość ludzi nie porusza się wystarczająco lub porusza się nieprawidłowo i zbyt dużo siedzi w pracy, w domu lub w samochodzie. Z tego powodu ból szyi i barków jest stosunkowo powszechny wśród populacji, zwłaszcza wśród osób dorosłych. Niestety nawet w otoczeniu dzieci i młodzieży, coraz częściej słychać narzekanie na napięcie w okolicy szyi.

Faktycznie, bolesne mięśnie szyi stają się zauważalne po długich okresach siedzenia
w samochodzie lub w pracy. Jesteś skoncentrowany, może nawet zestresowany i nawet nie zauważasz, jak wewnętrzne napięcie jest przenoszone przez twoje ciało. Mięśnie stają się sztywne, a rezultatem jest ból szyi. Rozpoczyna się błędne koło napiętych mięśni, nadmiernie pobudzonych nerwów i bólu, co z kolei prowadzi do większego napięcia.

JAK ZACZYNA SIĘ BÓL SZYI?

Objawy, takie jak ograniczona ruchomość, przeszywający ból z towarzyszącymi bólami głowy, są najczęstszymi objawami bólu szyi. Objawy występujące pojedynczo, takie jak sztywność karku spowodowana przeciągami, są zazwyczaj nieprzyjemne, ale nie są powodem do niepokoju. Jednak inne objawy, takie jak napięciowe bóle głowy, szumy w uszach lub nawracające zawroty głowy, mogą również na dłuższą metę ograniczać jakość życia. Powinniśmy mieć świadomość, że nawet sporadyczny ból szyi jest sygnałem ostrzegawczym. Jeśli zignorujemy początkowe objawy, ostry ból może przekształcić się w przewlekły ból szyi i ramion, co może prowadzić do poważnych dolegliwości. 

Jeśli ból i sztywność karku towarzyszą gorączce, skurczom, silnemu bólowi głowy, paraliżowi, nudnościom, wrażliwości na światło, senności lub utracie przytomności, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem pogotowia. 

CZY MÓJ BÓL SZYI JEST OSTRY CZY PRZEWLEKŁY

O ostrym bólu szyi mówimy, gdy dolegliwości nie trwają dłużej niż dwa tygodnie. Podostry ból szyi może ciągnąć się przez cztery tygodnie. Jeśli objawy trwają dłużej niż sześć tygodni, uważa się je za przewlekły ból szyi. Ból szyi i ramion, który narasta raz po raz po dłuższych przerwach (uwolnienie od bólu przez co najmniej jeden miesiąc) nazywany jest bólem nawracającym.

Podczas gdy ostry ból szyi jest w większości przypadków nieszkodliwy, przewlekły ból szyi może wskazywać na fizyczne oznaki zużycia, które mogą skutkować wtórnymi objawami, takimi jak migrena, wypadanie dysków, zapalenie stawów barkowych i problemy z oddychaniem.

Jakie objawy są związane z bólem szyi?

Ból szyi może występować jako objaw osobny lub towarzyszyć innym symptomom, takim jak: 

  • Promieniowanie do głowy i szczęki, ramion i barków
  • Napięciowy ból głowy
  • Ból uciskowy 
  • Sztywność mięśni 
  • Sztywność i ból karku
  • Zawroty głowy i szum w uszach
  • Mrowienie i drętwienie rąk oraz palców
  • Zaburzenia widzenia

Jakie są przyczyny bólu szyi?

Ból szyi może mieć bardzo różne przyczyny.

Przyczyny fizyczne

Najczęstsze fizyczne przyczyny bólu szyi to:

  • Napięcie i skurcze mięśni
  • Zła postawa
  • Uraz „smagnięcia biczem”
  • Infekcje grypopodobne
  • Niekorzystna pozycja do spania, zły materac lub zła poduszka
  • Fizyczne przeciążenie
  • Słabe mięśnie szyi
  • Oznaki zużycia (zmiany zwyrodnieniowe takie jak artroza i osteoporoza)
  • Ból transmisyjny (choroby innych narządów, które przenoszą ból na okolice szyi przez drogi nerwowe w kręgosłupie).
Przyczyny psychologiczne

Czynniki psychologiczne bólu szyi obejmują:

  • Stres
  • Strach
  • Zaburzenia snu
  • Depresja
Poważne przyczyny

Poważniejszymi przyczynami bólu szyi mogą być:

  • Przepukliny krążków międzykręgowych (zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, chrząstki i krążków międzykręgowych)
  • Infekcje krążków międzykręgowych, kręgów, szyi i okolicy żuchwy
  • Choroby reumatyczne (reumatoidalne zapalenie stawów)
  • Zespół fibromialgii (przewlekłe zaburzenie bólowe)
  • Skolioza i choroba Scheuermanna (deformacje kręgosłupa)
  • Zwężenie kręgosłupa szyjnego 
  • Krzywica (zaburzenie wzrostu kości)
  • Ropnie
  • Guzy lub przerzuty w okolicy szyi i tarczycy

W przypadku podejrzenia tych stanów należy szybko zasięgnąć porady lekarskiej.

Krytyczne przyczyny

Bardzo poważne przyczyny bólu szyi, które wymagają natychmiastowej pomocy medycznej w nagłych wypadkach, obejmują:

  • Urazy kręgosłupa szyjnego i złamania kręgów
  • Zapalenie opon mózgowych
  • Krwotok mózgowy
  • Atak serca
  • Ostry zespół aorty 

Uwaga: Jeśli ból szyi pojawi się nagle wraz z gorączką, skurczami, silnym bólem głowy, paraliżem, nudnościami, nadwrażliwością na światło, sennością, utratą przytomności lub sztywnością karku, może to być nagły przypadek! W takich sytuacjach należy natychmiast wezwać lekarza pogotowia.

Kto może zdiagnozować ból szyi?

Jeśli dolegliwości szyi nasilają się wielokrotnie lub są nawet przewlekłe, zdecydowanie należy zasięgnąć porady lekarskiej. Przede wszystkim praktyka lekarza rodzinnego może dokonać wstępnej oceny dolegliwości i w razie potrzeby zorganizować skierowanie do innych specjalistów. Lekarze ortopedzi, specjalizujący się w chorobach kręgosłupa i układu mięśniowo-szkieletowego, mogą zdiagnozować możliwą fizyczną przyczynę dolegliwości szyi, również za pomocą procedur obrazowania, takich jak prześwietlenia rentgenowskie, tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI). Należy wyjaśnić, czy dolegliwości w okolicy szyi lub ramion są spowodowane odosobnioną przyczyną – czy też występują jako współistnienie innej choroby lub po wypadku. Jeśli w bólu szyi można wykluczyć typowe czynniki fizyczne, takie jak napięcie mięśni lub zmiany w szkielecie, należy wyjaśnić możliwe przyczyny neurologiczne lub narządowe. Dotyczy to również bólu szyi, któremu towarzyszy drętwienie i mrowienie w ramionach lub inne dolegliwości neurologiczne. Neurolodzy i interniści są właściwymi osobami, z którymi można o tym porozmawiać.

Często ból szyi jest również wywoływany lub nasilany przez czynniki psychologiczne, takie jak stres, strach, nadmierne wymagania, brak snu lub depresja. Ponieważ, kiedy dana osoba jest pod presją lub cierpi, ma to również wpływ na postawę, w której przednie i tylne mięśnie szyi są często napięte, a ramiona są podciągnięte. Jeśli podejrzewa się czynniki psychologiczne, pomóc mogą psychiatrzy, psycholodzy i psychoterapeuci.

Również fizjoterapeuci należą do grona ekspertów, którzy potrafią zidentyfikować przyczynę bólu szyi i leczyć go profesjonalnie. 

Często zadawane pytania

Co szybko pomaga w bólu szyi?

W przypadku bolesnego napięcia w okolicy szyi i ramion, w zależności od przyczyny, pomocna może być terapia ciepłem np. kompresy rozgrzewające ThermaCare®. Innymi sposobami są konwencjonalne leki przeciwbólowe i ćwiczenia. Jeśli ból szyi utrzymuje się lub nasila, należy zasięgnąć porady lekarza w celu ustalenia przyczyny.

Który lekarz pomaga w bólu szyi?

W pierwszej kolejności powinniśmy skontaktować się z lekarzem rodzinnym. W zależności od charakteru bólu i konkretnych okoliczności możemy uzyskać skierowanie do innego specjalisty. Jeśli bólowi towarzyszą drętwienie oraz mrowienie w ramionach, powinniśmy znaleźć się u neurologa. W przypadku przyczyn związanych z narządami będzie do internista. Natomiast czynnikom psychologicznym powinien przyjrzeć się psychiatra, psycholog, bądź psychoterapeuta. Także fizjoterapeuci są ekspertami, którzy potrafią zidentyfikować przyczynę i czynniki wywołujące ból szyi. Może zdarzyć się również, że będziemy zmagać się z silnym i ostrym bólem, z towarzyszącą gorączką, skurczami, bólem innych części ciała, paraliżem lub zaburzeniami świadomości. Wtedy należy niezwłocznie wezwać lekarza pogotowia. 

Kiedy zgłosić się do lekarza z bólem szyi?

Proszę zasięgnąć porady medycznej w następujących przypadkach:

- skargi, które nie ustępują w ciągu 3 tygodni

- nawracający ból

- chroniczny ból

- silny ból

- drętwienie lub mrowienie w ramionach

- zawroty głowy lub niewyraźne widzenie

- słabe mięśnie

- poważne ograniczenie ruchu

 

Proszę natychmiast wezwać lekarza pogotowia w przypadku:

- ból szyi z towarzyszącą gorączką, skurczami, silnym bólem głowy, paraliżem, nudnościami, nadwrażliwością na światło, sennością, utratą przytomności lub sztywnością karku.

- urazy kręgosłupa szyjnego i/lub głowy

Jak spać z bólem szyi?

Najlepszą pozycją do spania na ból szyi jest zajęcie preferowanej strony, zgięcie nóg i umiejscowienie poduszki między nimi. Wybór poduszki pod głowę powinien kierować się odczuwalną wygodą. 

Kiedy ból szyi jest niebezpieczny?

Ból szyi z towarzyszącą gorączką, skurczami, silnym bólem głowy, paraliżem, nudnościami, nadwrażliwością na światło lub zaburzeniami świadomości może wskazywać na ostre zapalenie opon mózgowych. Zawałowi serca lub krwotokowi mózgowemu również może towarzyszyć ból szyi. Na szczególną uwagę zasługują ostre urazy kręgosłupa szyjnego, ale we wszystkich wymienionych przypadkach należy natychmiast wezwać lekarza pogotowia. 

Który środek przeciwbólowy pomaga w bólu szyi?

Konwencjonalne leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub paracetamol pomagają w bólu szyi. Natomiast naturalny efekt uśmierzenia bólu, bez użycia leków i pozbawiony typowych dla nich skutków ubocznych otrzymamy dzięki terapii ciepłem. Właśnie to oferują kompresy rozgrzewające ThermaCare® .

Jak długo trwa ból szyi?

Ostry ból szyi trwa zwykle od 1 do 2 tygodni. Jeśli ból szyi utrzymuje się dłużej niż 3 miesiące, nazywa się to przewlekłym bólem. Jeśli ból szyi narasta po bezbolesnych przerwach, uważa się to za nawracający ból szyi.

Dlaczego ból szyi pojawia się przy przeziębieniu?

Ból szyi spowodowany infekcją grypopodobną lub grypą jest zwykle mięśniowy, gdyż ciało bardziej się napina. Ból szyi, głowy i kończyn może być również wywołany bezpośrednio przez komórki obronne układu odpornościowego. Jednak zwykle ustępuje po infekcji. Dłuższe leżenie w łóżku zwiększa również napięcie karku u niektórych pacjentów.