1. Strona główna
  2. Leczenie bólu
  3. Ból szyi
  4. Terapia ciepłem na ból szyi
  5. You are here: Terapia ciepłem na ból szyi

Ciepło na ból szyi

Terapia ciepłem to dobry wybór na ból szyi.

Dla wielu osób terapia ciepłem jest sposobem na szybką ulgę w bólu szyi. Dzieje się tak, ponieważ organizm natychmiast reaguje na ciepło. Wykorzystując to, staje się dobrym rozwiązaniem na bóle związane z napięciem, gdyż dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, odbudowy uszkodzonej tkanki i zmniejszenia odczuwania bólu. Efekt jest szybko odczuwalny, bo mięśnie spotyka upragnione rozluźnienie. Dowiedz się, jak działa terapia ciepłem tutaj.

CIEPŁO CZY ZIMNO NA BÓL SZYI?

W przypadku bólu szyi spowodowanego napięciem, ciepło jest zalecane do rozluźnienia mięśni i złagodzenia bólu. Jeśli jednak mamy do czynienia z procesem zapalnym, nie należy stosować ciepła. Bardziej odpowiednie są tutaj metody terapii zimnem (zimne okłady, chłodzące żele przeciwbólowe itp.). Zalecamy, aby ustalić przyczynę bólu szyi razem z lekarzem.

Terapia ciepłem jest przeciwskazana również w przypadku urazu, któremu towarzyszy obrzęk i istnieje możliwość krwawienia. W takich przypadkach wskazane jest zastosowanie terapii zimnem. Jednak należy pamiętać, że chłodzenie jest dobrą metodą przeciwbólową, ale nie terapią przeciwzapalną, ani nie pomaga w drenażu limfatycznym.

Skontaktuj się z lekarzem, który będzie w stanie postawić prawidłową diagnozę.

RODZAJE CIEPŁA ŁAGODZĄCE BÓL SZYI

Istnieje wiele metod stosowania ciepła przy różnych potrzebach terapeutycznych. Podsumowaliśmy najpopularniejsze techniki i domowe środki zaradcze oraz wyjaśniliśmy, jak one działają.

Okłady i plastry termiczne

Plastry i okłady rozgrzewające są bardzo popularne w przypadku bólu szyi. Ich zaletą jest to, że działają bezpośrednio na bolący obszar i przez określony czas zastosowania. Niektóre plastry można nosić dyskretnie pod ubraniem przez wiele godzin, nie zawsze jednak jest to komfortowe i bez ograniczania ruchu.

Są dwa rodzaje plastrów rozgrzewających: z dodatkami substancji farmaceutycznych lub bez (samorozgrzewające). W przypadku plastrów rozgrzewających z substancjami aktywnymi takimi jak np. kapsaicyna (ekstrakt z pieprzu cayenne), skóra jest rozgrzewana poprzez podrażnienie zakończeń nerwowych. Działa to rozszerzająco na naczynia, pobudza krążenie krwi i łagodzi ból. Podobnie jak w przypadku innych składników, również w przypadku kapsaicyny, mogą wystąpić działania niepożądane: w przypadku nietolerancji zdarzają się miejscowe reakcje skórne, takie jak pieczenie i tworzenie się pęcherzy.

Kompresy rozgrzewające ThermaCare® na szyję i ramiona nie zawierają żadnych aktywnych składników farmaceutycznych, a rozgrzewają się podczas procesu utleniania. Kojące ciepło wprowadzane jest bezpośrednio w głąb tkanki mięśniowej. Takie stosowanie ciepła jest całkowicie wolne od leków i na ogół dobrze tolerowane. Inne zalety: kompresy rozgrzewające ThermaCare® na szyję i ramiona rozgrzewają do 40 °C w ciągu 30 minut i utrzymuj tę temperaturę przez 8 godzin. W tym procesie ciepło wnika w głąb mięśnia na 2 centymetry. Ten efekt terapeutyczny zapewnia łagodną, ​​ale szybką ulgę w bólu i odczuwalne rozluźnienie mięśni.

Dodatkowo kompresy rozgrzewające ThermaCare® są elastyczne, anatomicznie ukształtowane i dostosowane do konkretnej części ciała, dzięki temu są wygodne oraz dyskretne. Przyklejane są do skóry tylko w 2 miejscach, a nie na całej powierzchni, co zapewnia komfort noszenia, gdyż nie ciągną skóry ani nie ograniczają mobilności.

2 centymetry

Kompresy rozgrzewające ThermaCare® nie tylko podwyższają temperaturę na powierzchni skóry, ale także wytwarzają ciepło w mięśniach do zmierzonej głębokości 2 cm.

* Trowbridge CA, Draper DO, Feland JB et al. Paraspinal musculature and skin temperature changes: comparing the Thermacare HeatWrap, the Johnson & Johnson Back Plaster, and the ABC heat plasters. J Orthop Sports Phys Ther. 2004 Sep; 34(9): pp 549-58.

Maści rozgrzewające

Dostępne na rynku maści i kremy rozgrzewające zwykle zawierają składniki aktywne np. kapsaicynę (wyciąg z pieprzu cayenne), olejki eteryczne lub ekstrakty z roślin leczniczych, takich jak diabelski pazur. Działają podobnie do plastrów leczniczych, powodują, że skóra reaguje na ciepło. Maści rozgrzewające mogą być stosowane do wspomagania masażu karku, jeśli nie ma nietolerancji. Należy pamiętać o możliwych skutkach ubocznych w przypadku ich stosowania np. miejscowe reakcje skórne. Uwaga: Maści rozgrzewające nie mogą dostać się na błony śluzowe ani do oczu!

Termofor

Stary dobry termofor jest z pewnością jednym z najbardziej tradycyjnych domowych sposobów na ból szyi. Jednak w porównaniu z nowoczesnymi kompresami rozgrzewającymi, jego największa wada szybko staje się widoczna: termofor na szyi uniemożliwia poruszanie się, co skutecznie ogranicza wykonywanie codziennych czynności. Kolejnym minusem jest to, że termofory nie wytrzymują tak długo, jak nowoczesny kompres rozgrzewający, więc będziesz musiał podgrzewać wodę wiele razy w ciągu dnia.

Gorący okład

Gorący okład to np. jeden lub dwa grube ręczniki, które są nasączone gorącą wodą i ostrożnie rozwijane i nakładane na leczony obszar. Mogą przylegać do szyi nieco lepiej niż tradycyjny termofor, ale tracą ciepło równie szybko i nie nadają się do aktywnego trybu życia. 

Poduszka ogrzewająca na ból szyi

Kamienie wiśni, pestki winogron, proso, orkisz, gryka... Poduszki grzewcze mogą być wypełnione różnymi rodzajami kamieni i ziaren. To domowy sposób, który jest powszechnie stosowany na ból brzucha. Okład lub saszetkę podgrzewa się w piekarniku lub w kuchence mikrofalowej i umieszcza na bolesnym obszarze. W leczeniu bólu szyi, tak jak w przypadku termoforu, problem polega na tym, że zastosowanie okładów wypełnionych ziarnem ogranicza poruszanie się. Ponadto moc grzewcza nie jest stała przez wiele godzin, jak ma to miejsce w przypadku nowoczesnego kompresu rozgrzewającego.

Uwaga: przeciwwskazania

W przypadku ostrych stanów zapalnych terapia ciepłem mogłaby przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, gdyż nasiliłaby proces zapalny. Problemy sercowo-naczyniowe, zaburzenia krążenia, cukrzyca i urazy skórne również nie są wskazane do terapii ciepłem.

Poduszki elektryczne

Poduszki elektryczne mogą być nieco łatwiejsze do owinięcia wokół szyi i ramion niż termofory lub okłady. Stały dopływ ciepła, który można stopniowo regulować, oraz higieniczny pokrowiec są w tym przypadku praktyczne. Dużą wadą poduszek elektrycznych jest jednak przewód zasilający, który poważnie ogranicza swobodę ruchów. Możemy ich używać leżąc na łóżku lub siedząc na krześle, ale nie nadają się do aktywności fizycznej.

Dzięki nowoczesnym poduszkom elektrycznym nie musisz się już martwić o ewentualne przegrzanie. Produkty powszechnie dostępne na rynku mają różne środki ostrożności, takie jak czujniki przegrzania i funkcje automatycznego wyłączania. Starsze modele należy jednak przed użyciem dokładnie sprawdzić pod kątem przydatności i ewentualnie odpowiednio zutylizować.

Lampa na podczerwień na ból szyi  

Innym popularnym domowym sposobem są lampy na podczerwień, których promienie wnikają na kilka milimetrów w mięśnie i zapewniają tam przyjemne ciepło. To rozluźnia mięśnie, stymuluje krążenie krwi i metabolizm tkanki mięśniowej.

W przypadku bólu szyi związanego z napięciem zaleca się dwie codzienne jednostki terapeutyczne po 10 - 20 minut. Dłuższe sesje mogą powodować oparzenia skóry. Nawet jeśli światło podczerwone jest pomocne dla napiętych mięśni, to czas ekspozycji na ciepło jest niezwykle krótki w porównaniu z ThermaCare®. Swoboda ruchów jest również bardzo ograniczona. 

Sauna

Sauna to dobre miejsce na rozluźnienie napięcia w obrębie szyi. Istnieje klasyczny wariant (np. sauna fińska), w którym powietrze otoczenia podgrzewane jest za pomocą pieca do temperatury 110 °C. Alternatywą jest sauna na podczerwień, która bezpośrednio nagrzewa ciało tylko do 70 °C. Promieniowanie podczerwone wnika głęboko w tkankę i zapewnia przyjemne ciepło od wewnątrz. Dlatego sauna na podczerwień szczególnie korzystnie wpływa na wszelkiego rodzaju napięcia.

Bez względu na to, jaki rodzaj sauny preferujesz, najczęściej jesteś ograniczony pod względem czasu oraz miejsca, żeby z niej skorzystać i w ten sposób leczyć ból szyi. 

Ciepła kąpiel na ból szyi

Ciepła woda pomaga rozładować napięcie, a wanna lub prysznic w domu dają taką możliwość Przynajmniej na krótki czas rozluźnimy napięte mięśnie. Do gorącej kąpieli polecamy relaksujące dodatki z lawendą, kwiatami siana lub melisą. Wodą z prysznica pod silnym ciśnieniem może masować napięte ramiona i mięśnie karku. Ponieważ gorąca kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 20 minut, czas trwania ciepła jest również dość krótki. Nie zawsze mamy możliwość zanurzyć się w całości, szczególnie w przypadku bólu karku, gdyż wielkość wanny może być ograniczeniem, które nie pozwoli nam się w pełni zrelaksować. 

PODSUMOWANIE: CIEPŁO NA BÓL SZYI

Ciepło to niefarmakologiczna i delikatna metoda łagodzenia bólu szyi związanego z napięciem.
Żaden z domowych sposób nie może popisać się wystarczającym komfortem stosowania. Jeśli chcesz leczyć ból szyi i ramion w podróży, w biurze lub podczas sesji ćwiczeń, polecamy kompresy rozgrzewające ThermaCare®. 

Często zadawane pytania

Czy ciepło pomaga złagodzić ból szyi?

Ciepło pomaga złagodzić ból szyi spowodowany napięciem mięśni. Dzieje się tak, ponieważ ciepło hamuje przenoszenie bodźca bólowego do mózgu, poprawia krążenie krwi i zmniejsza odczuwanie bólu. Jeśli ból ustąpi, mięsień może się rozluźnić.

Co jest lepsze na ból szyi – ciepło czy zimno?

Ciepło pomaga w bólu szyi związanym z napięciem mięśni. Wnika w tkankę, poprawia tam krążenie krwi i zmniejsza odczuwanie bólu, dzięki czemu napięte mięśnie mogą się rozluźnić. Zimno stosuje się w ostrych procesach zapalnych (24-72h).

Czym lepiej leczyć sztywność karku: ciepłem czy zimnem?

Jeśli uczucie sztywności w odcinku szyjnym jest spowodowane silnym napięciem mięśni (np. z powodu przewiania lub złej postawy), terapia ciepłem jest wskazana. Ciepło rozluźnia mięśnie i łagodzi ból.