1. Strona główna
  2. Leczenie bólu
  3. Ból pleców
  4. Co pomaga złagodzić ból pleców>
  5. You are here: Co pomaga złagodzić ból pleców

Co pomaga złagodzić ból pleców?

Istnieje wiele sposobów na zwalczenie bólu pleców. Tutaj przedstawiamy niektóre z nich i udzielamy wskazówek, jak złagodzić ból pleców.

Prawie 80% populacji UE przynajmniej raz w życiu cierpiało, cierpi lub będzie cierpieć z powodu bólu pleców.

Ponieważ przyczyny bólu pleców mogą być bardzo różne, leczenie należy dostosować do pacjenta. Ważne jest, żeby ból pleców był leczony jak najszybciej, aby nie dopuścić do zjawiska błędnego koła bólu i przerodzenia się go w stan przewlekły. 

Ból pleców – co pomaga szybko?

Pacjenci dotknięci bólem krzyża chcą szybkiej pomocy w jego złagodzeniu. Do wyboru jest leczenie zewnętrzne (miejscowe) i wewnętrzne (np. leki przeciwbólowe doustnie w postaci tabletek). Zastosowania zewnętrzne również są zróżnicowane ze względu na stopień skuteczności zabiegu: pomiędzy działaniem bardziej powierzchownym (np. poprzez maści poprawiające krążenie krwi), a długotrwałym efektem (np. głębokie ciepło za pomocą terapii kompresami ThermaCare®).

Należy brać pod uwagę nie tylko skuteczność terapii, ale również osobistą tolerancje na rodzaj leczenia. Poniżej przedstawiamy zalety i wady danej metody z medycznego punktu widzenia. Każdy rodzaj leczenia najlepiej łączyć z ćwiczeniami. 

Czy ciepło pomaga złagodzić ból pleców?

Bolesne napięcie jest spowodowane głównie nieprawidłowym obciążeniem, przez co mięśnie twardnieją, a tym samym pogarsza się krążenie krwi. Terapia ciepłem rozluźnia mięśnie w sposób naturalny i bez typowych dla leków skutków ubocznych. Jednak ciepła nie należy stosować na ból pleców spowodowany stanem zapalnym. 

Najlepsze efekty terapii ciepłem są zapewnione jeśli: 

  • Temperatura ogrzewania wynosi około 40 °C.
  • Ciepło działa nieprzerwanie przez osiem godzin.
  • Ciepło wnika głęboko w napięte mięśnie i bolącą tkankę.
  • Stosowanie terapii ciepłem łączymy z lekkimi ćwiczeniami. 

Kompresy rozgrzewające ThermaCare® spełniają powyższe kryteria i są zalecane do łagodzenia ostrego bólu pleców i bólu mięśni w naturalny, a jednocześnie przyjemny sposób. 

Więcej o wykorzystaniu ciepła w bólu pleców dowiesz się z naszego poradnika.

Ciepło na ból pleców

Żele i maści na ból pleców

Maści poprawiające krążenie krwi ogrzewają dotknięte chorobą części ciała, dzięki czemu mogą łagodzić napięcie. Odczuwalny podczas tego zabiegu „efekt ciepła” wynika z pobudzenia receptorów ciepła w leczonym obszarze skóry. Pożądany efekt ogrzewania jest więc tylko powierzchowny. Często jednak to nie wystarczy, aby osiągnąć odpowiedni efekt odprężenia w głębszych warstwach mięśniowych. Ważne jest również, aby aplikacja nie odbywała się na uszkodzonych obszarach skóry lub w pobliżu błon śluzowych. Dzieje się tak za sprawą kapsaicyny, głównego składnika aktywnego na bazie ekstraktu z pieprzu cayenne, który wykorzystywany jest w wielu maściach rozgrzewających. Jeśli kapsaicyna wejdzie w kontakt z tymi wrażliwymi obszarami skóry, może wystąpić swędzenie, zaczerwienienie skóry i inne podrażnienia. Zamiast kapsaicyny w maściach lub kremach stosuje się inne składniki aktywne, takie jak wyciągi z roślin leczniczych (np. diabelski pazur). W przypadku tych substancji mogą również wystąpić miejscowe podrażnienia skóry.

Masaż łagodzący ból pleców

Często nawet nieświadomie pocieramy bolące części ciała, aby uzyskać ulgę. Masaż pleców lub karku rozluźnia mięśnie, usuwa istniejące blokady, a także poprawia ukrwienie tkanek. Uzyskujemy w ten sposób efekt relaksacyjny, ale to dzięki aktywności fizycznej i samodzielnym treningom możemy podtrzymać dobre samopoczucie. Jednak w przypadku osteoporozy, stanu zapalnego lub przepukliny dysku, wszelkie próby leczenia bólu pleców za pomocą masażu, należy skonsultować z lekarzem. 

Tabletki łagodzące ból pleców

Problemy z plecami często charakteryzują się silnym bólem. Ćwiczenia są ważne, ale czasem ból jest nie do zniesienia i chcemy go szybko załagodzić, aby móc powrócić do zdrowia. 

Celem każdego leczenia bólu jest zmniejszenie objawów nim spowodowanych, aby pozbyć się ograniczeń i wznowić codzienne czynności. Zamiarem jest przerwanie błędnego koła bólu oraz wyjście z bezruchu. Często samoleczenie domowymi sposobami jest wystarczające. Jeśli jednak ból utrzymuje się lub nasila, uciekanie się do pozornie skuteczniejszych leków wydaje się logiczne. Ulgę obiecują dostępne bez recepty tabletki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen. Poprzez ich przyjmowanie odczuwalny ból zostaje złagodzony. W krótkim czasie objawy są złagodzone, ale rzeczywista przyczyna bólu pleców lub szyi jest ignorowana. Przyczyny bólu pleców spowodowane stanem zapalnym, również można zwalczać za pomocą niektórych leków. Przyjmując ibuprofen, można spodziewać się zmniejszenia stanu zapalnego i tłumienia przenoszenia bólu, ale także potencjalnej walki z przyczyną.

Szybka ulga w bólu środkami przeciwbólowymi brzmi przekonująco, ale niesie ze sobą również ryzyko. Działania niepożądane typowe dla produktów leczniczych, mogą wystąpić po podaniu pojedynczej dawki, ale są jeszcze większe przy regularnym stosowaniu lub w połączeniu z innymi produktami leczniczymi.

Naturalną alternatywą jest leczenie ciepłem. Badania kliniczne wykazały, że głębokie ciepło stosowane przez 8 godzin za pomocą kompresów rozgrzewających ThermaCare®, odznacza się lepszą skutecznością w przypadku ostrego, niespecyficznego bólu dolnego odcinka kręgosłupa. 

Jak można zapobiegać bólom pleców?

Aktywny i regularny trening mięśni to ważny krok w zapobieganiu bólom pleców i karku. Nie musisz nawet chodzić na siłownię, aby to zrobić! Dzięki ukierunkowanym ćwiczeniom możesz również wzmocnić mięśnie pleców i szyi w domu lub w biurze. Każdy, kto siedzi, podnosi i porusza się, wspiera efekt treningu.

Ćwiczenia łagodzące ból pleców

W wielu przypadkach ćwiczenia są dobre na ból pleców. Istnieje kilka prostych ćwiczeń, które mogą pomóc złagodzić ból. Prawidłowo wykonywane mogą zmniejszyć ból pleców i zwalczać go w dłuższym okresie czasu. Nasz poradnik proponuje szereg ćwiczeń łagodzących ból pleców.

Uwaga: W przypadku ostrego lub przewlekłego bólu pleców lub szyi należy wcześniej skonsultować się z lekarzem, które ćwiczenia są dla Ciebie odpowiednie.

Siedzenie

Nieprawidłowa pozycja podczas siedzenia, może powodować ból pleców. Aby nie koncentrować się ciągle na prawidłowej pozycji siedzącej, należy często się ruszać, zmieniać postawę, a także wstawać i spacerować co 30 minut podczas pracy. 

Śpij prawidłowo

Dobra jakość snu może pozytywnie wpłynąć na ból pleców. Przy zakupie materaca należy spełnić następujące punkty:

  • Podparcie naturalnego kształtu kręgosłupa, dla optymalnego ustawienia kręgosłupa
  • Dostosowanie stopnia twardości do własnej masy ciała
  • Wystające części ciała, takie jak ramiona i pośladki, powinny zapadać się w materac leżąc na boku.
  • Wybierz ergonomiczne poduszki lub podpórki pod kark, tak aby głowa nadal znajdowała się w linii prostej z kręgosłupem w pozycji poziomej.

Naszą najlepszą radą jest położyć się na preferowanej stronie, z nogami zgiętymi i poduszką między nimi.

Podsumowanie: Co pomaga złagodzić ból pleców?

Więc co zrobić z bólem pleców? W przypadku niespecyficznego bólu pleców wywołanego napięciem, terapia ciepłem jest zwykle jedną z najlepszych metod. Temperatura powinna wynosić około 40 °C i działać przez okres 8 godzin. To łagodzi ból i delikatnie rozluźnia napięcie. Tak działają kompresy rozgrzewające ThermaCare®. Tabletki przeciwbólowe, gorące kąpiele lub zewnętrzne źródła ciepła, takie jak termofory lub płatki zbożowe, mogą pomóc złagodzić ból pleców na krótki czas, ale nie łagodzą napięcia. Aby zapobiec bólom pleców, często zmieniaj postawę podczas siedzenia i poruszaj się regularnie, wstając i chodząc kilka kroków co 30 minut. Sport ogólnie, a ćwiczenia pleców i karku w szczególności pomagają zachować zdrowe plecy oraz zapobiegają bólom pleców.

Często zadawane pytania

Co pomaga złagodzić ból pleców?

Terapia ciepłem i ćwiczenia nie tylko łagodzą ból, ale pomagają wyeliminować jego przyczynę. Środki przeciwbólowe również pomagają szybko zwalczyć ból, ale nie usuną jego przyczyny.  

Jak można zapobiegać bólom pleców?

Bólom pleców można zapobiegać poprzez regularne ćwiczenia, sport oraz aktywny tryb życia również w pracy. Ćwicząc mięśnie pleców, szyi i brzucha możesz zapobiec bólom pleców i jego dalszym konsekwencjom. 

Ból pleców – Kiedy należy udać się do lekarza?

W przypadku uporczywego i silnego bólu, który nie ustępuje po terapii ciepłem i ćwiczeniach, należy skonsultować się z lekarzem. Powinieneś również natychmiast zasięgnąć porady lekarza, jeśli odczuwasz ostry ból lub drętwienie.

Ból pleców – Jak spać?

Jeśli odczuwasz ból, zalecamy spanie po preferowanej stronie, z nogami zgiętymi i poduszką między nimi. Wybór poduszki pod głowę powinien kierować się Twoją wygodą, dlatego wybierz poduszkę, z którą czujesz się bardziej komfortowo.